Wakacje z bursztynem w Stegnie

Moda na bursztyn nie przemija od wieków, przy czym współcześni ludzie nie są zarażeni gorączką „Złota Północy”. Największy „boom” na jantar przypadł na I wiek n.e., kiedy to w Imperium Romanum panował Neron. Spadek temperatury powiązanej z tą gorączką można zaobserwować w V wieku n.e., a VI wiek n.e. przyniósł jej schyłek. Po wielkiej pasji starożytnych Rzymian zostało wiele śladów, nadal trwają badania nad przebiegiem Bursztynowego Szlaku, a miejscowości nadbałtyckie, będące obecnie „na trasie” dawnego szlaku z dumą prezentują „Złoto Północy”.

Kobieta starożytna a kobieta współczesna

Popularność bursztynu to zasługa starożytnych kobiet, które w sposób szczególny upodobały sobie „mocz rysia” – tak bowiem myślano o pochodzeniu jantaru. Niewiasty bardzo pragnęły posiadać amber – stąd i jego cena była tak wysoka, że porównywalna do złota. Bursztyn ceniono wyżej niż niewolnika. Amber miał zastosowanie w magii i w medycynie naturalnej. Co do magii, to ma moc odpędzania „złego oka” – jeśli jest noszony blisko ciała – odeprze złe życzenia do ich nadawcy. W medycynie wspiera leczenie wszelkich dolegliwości związanych z gardłem i stanami reumatycznymi. Minimalizuje bóle głowy. W średniowieczu miał służyć wykrywaniu nieprawdziwych dziewic – był zatem postrachem dla panien, które w sposób fałszywy deklarowały, że są cnotliwe. Bursztyn nie był czymś, co mogło być dostępne dla mas – cacko to było przeznaczone dla wyższych sfer, głownie z uwagi na cenę.

W XXI wieku dostęp do biżuterii z bursztynem jest natury powszechnej, przy czym kolekcje mogą zaczynać się na kilkudziesięciu złotych za kolczyki, a kończyć nawet i na kilkunastu tysiącach złotych. Z powodzeniem jest kontynuowane jego zastosowanie w sztuce użytkowej. Jest hitem, jeśli „obrasta” drzewka szczęścia.

Bałtyk sypie obficie bursztynem

Trzeba wiedzieć, że Morze Bałtyckie wyrzuca na plażę swoje bursztynowe bogactwo w sezonie poza wakacyjnym – najwięcej bursztynu można znaleźć na plaży po sztormach w okresie jesienno-wiosennym.

Baza noclegowa w Stegnie

Wybierając Stegnę jako miejsce wypoczynku, warto zarezerwować wcześniej miejsce noclegowe. Może to zrobić za pomocą internetu. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „Stegna noclegi”, a otrzymamy wiele wyników. Dobre oferty noclegowe przygotowały tutejsze hostele, pensjonaty, a nawet kwatery prywatne i pola namiotowe czy kempingowe. Ceny noclegów w Stegnie są bardzo zróżnicowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *