Radomski Szlak Pomników nową atrakcją miasta

Popularnym sposobem stosowanym w turystyce na urozmaicenie wypoczynku w jakimś miejscu lub w konkretnej miejscowości jest tworzenie specjalnych szlaków i ścieżek. Powstają tym samym różnego rodzaju szlaki przyrodnicze, historyczne, zabytkowe, architektoniczne, rowerowe, konne czy oczywiście piesze. Łączy je kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt punktów charakteryzujących się tym samym szczegółem – na przykład pomnikami, elementami przyrodniczymi, czasem i miejscem powstania lub przeznaczeniem.

Pomniki miejskie

Powstawanie takich szlaków ma podłoże zarówno turystyczne, jak i promocyjne dla samego miasta, ponieważ sprawia, że przyjeżdża do niego więcej osób skuszonych chęcią przejścia się takim szlakiem. Automatycznie rozwija się więc cała struktura turystyczna, baza noclegowa {meteor-turystyka.pl} i restauracyjna, powstaje też cała otoczka infrastruktury dodatkowej, w tym kolejne atrakcje. Doskonale widać to na przykładzie Radomia, który jako jedno z pierwszych miast w Polsce stworzył swój własny Radomski Szlak Pomników obejmujący kilkanaście tego typu miejsc rozsianych po mieście (przedłużenie szlaku obejmuje też pomniki w całej okolicy). Turyści, którzy zdecydują się na odwiedzenie wszystkich z nich, mogą podziwiać między innymi pomnik Jana Kochanowskiego, znajdujący się w samym centrum miasta, Czynu Legionu, który usytuowany jest na rynku starego miasta, Grób Nieznanego Żołnierza przy kościele garnizonowym oraz pomniki Jacka Malczewskiego, Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni, Łucznika, Lecha i Marii Kaczyńskich, Dionizego Czachowskiego czy Ofiar Getta. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się też pomniki Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego, św. Kazimierza oraz Strażaków.

Atrakcje przyrodnicze

Wiele z tych pomników znajduje się w miejscach związanych też z atrakcjami i wypoczynkiem o charakterze przyrodniczym – w zabytkowych parkach i nad zalewem na Borkach. Bliskość takich atrakcji sprawia, że rozwinęła się w ich pobliżu baza hotelarska i rekreacyjna, gdzie można wynająć noclegi, przenocować, zjeść oraz skorzystać z dodatkowych opcji, takich jak siłownia, basen, SPA oraz korty tenisowe i boiska sportowe. Atrakcje przyrodnicze w Radomiu to trzy parki o charakterze zabytkowym oraz kilka parków rekreacyjnych z wytyczonymi ścieżkami, ławkami, drewnianymi stołami, gdzie można zorganizować grilla lub ognisko. W parkach znajdują się też atrakcje dla dzieci, a w parku Południe utworzono również miejskie astrolabium, stanowiące fantastyczną i unikatową atrakcję miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *